Cimetne rolnice

Cimetne rolnice

Zima, zima e pa što je, ako je zima nije lav…, ali je pravo vrijeme da se uključi pećnica i kuća ispuni toplinom i čarobnim mirisom. Prošle godine je na današnji dan sniježilo, a za sutra su najavili mogućnost snijega. Za dva tjedna je Božić i sjećanje na snježni Božić proveden u Stockholmu me redovno odvede u maštanje na putovanje na sjever Europe i to zimi. Kad sam to spomenula prijateljici, koja je pet godina živjela u Finskoj, me je blijedo pogledala i rekla; što ćeš tamo u mraku i hladnoći?! Nada da bi mogla vidjeti polarnu svjetlost, auroru boreale, je jedan od motiva da se uputim na takav put. Reykjavik je grad koji sam posjetila ljeti i ovih dana sam vidjela odlične ponude direktnih letova za siječanj i veljaču. Island je zemlja koja mi se jako dojmila zbog posebnih prirodnih ljepota i rekla sam sama sebi da se moram tamo vratiti i doživjeti je u zimskom periodu. I dok tako sanjarim o sljedećem putovanju zaželjela sam se mirisnih kolačića, tipičnih švedskih koje ponekad kupim u Ikea. Tko nije prilikom posjete poznatom salonu namještaja kupio neke švedske prehrambene proizvode? Cimetne rolnice su mi omiljene i ovaj recept koji sam prvi put napravila i odlično je uspio, sam našla na jednom švedskom sajtu.

Sastojci od kojih se dobije 12 rolnica su sljedeći:

  • 400 g brašna, tip 1
  • 110 g šećera
  • 75 g maslaca
  • 2,5 dl mlijeka
  • 5 g kvasa (sušeni ili svježi, ja sam koristila vrećicu sušenog kvasa za dizana tijesta)
  • malo soli

Za premazivanje tijesta su potrebni:

  • 1 velika žlica cimeta
  • šećer
  • maslac po želji
  • 1 jaje

Evo procedure, korak po korak:

  1. Otopite maslac u mlijeku, pazite da ne bude prevruće kada dodajete kvas i brašno. U receptu savjetuju 36 stupnjeva, što je tjelesna temperatura, pa možete zamočiti i prst da provjerite toplinu.
  2. Postepeno umiješajte brašno sa sušenim kvasom uz neprestano miješanje i istovremeno dodavajte šećer i malo soli.
  3. Kada su svi sastojci dobro povezani, prebacite smjesu na dasku na kojoj će te još 10 minuta ručno mijesiti tijesto.
  4. Tijesto treba ostaviti da se diže dok se ne podupla, a koliko vremena će trebati ovisi o vanjskoj temperaturi. Da bi se ubrzalo dizanje tijesta dovoljno je posudu u kojoj je tijesto hermetički zatvoreno s prozirnom folijom (vidite na slici).
  5. Dignuto tijesto (meni je trebalo oko 2 sata da se podupla) razvaljajte u kvadratni oblik veličine otprilike kao tepsija od pećnice, nekih 50 x 30 cm.
  6. Premažite tijesto s maslacem i pospite sa šećerom i cimetom.
  7. Savijte rolnu i izrežite je na 2 prsta debele trake tako da dobijete 12 komada.
  8. Dobivene komade polegnite horizontalno u tepsiju u kojoj će te ih peći. Između rolnica ostavite malo razmaka jer se tijesto još mora dizati. Zatvorite tepsiju s prozirnom folijom i ostavite barem pola sata, još bolje sat vremena, da se tijesto još digne.
  9. Prije pečenja u zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva, premažite rolnice s umućenim jajem.
  10. Pecite oko 25 minuta.

U trenutku kada sam s divljenjem ugledala lijepe ispečene rolnice sjetila sam se osinjih gnijezda, tako se zove kolač koji sam jako voljela i koji je moja mama super radila. Isti je bio izgled, ali ne i okus. Sjećam se da je mama ispečen kolač zalijevala s vrućim zašećerenim mlijekom i kad je premazivala tijesto s maslacem, šećerom i cimetom, dodavala sjeckane orahe, a ponekad i grožđice. Kako su samo bili ukusni, još topli uz šalicu bijele kave. Tko zna kako je taj recept stigao s dalekog sjevera?

Sljedeći put ću probati preliti vruć kolač sa smjesom dobro umućenog krem sira, na primjer Philadelphia, sa šećerom u prahu i malo mlijeka. Našla sam i tu varijantu na Internetu i mislim da bi se mogao dodatno poboljšati ovaj dobar recept. A da mi ulazak u Novu 2023 bude ljepši odlučila sam kupiti karte za Reykjavik i realizirati u veljači želju koju već dugo vremena imam u mislima.

Leave a Reply